این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد گلوب لنگ - ترجمه مقاله | ترجمه تخصصی | سایت ترجمه | سفارش ترجمه آنلاین کاملا محفوظ می باشد

ترکی استانبولی

ترکی استانبولی

ترکی استانبولی (به ترکی استانبولی: Türkçe یا Türkiye Türkçesi) یکی از زبان‌های شاخه جنوب غربی یا گروه اوغوز، زبان‌های ترکی است که 83٬000٬000 نفر در سراسر جهان به عنوان زبان نخست یا دوم با آن سخن می‌گویند. این زبان رایج‌ترین زبان از شاخهٔ زبان‌های ترکی می‌باشد. جغرافیای آن شامل ترکیه و قبرس شمالی و قسمت‌های از ایران، عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، کوزوو، آلبانی و دیگر قسمت‌های شرقی اروپا را شامل می‌شود. سالانه جمعیت بسیاری نیز از ترکیه به غرب اروپا و به ویژه آلمان مهاجرت می‌کنند که موجب تکلم ترکی در آن مناطق می‌گردد.

ریشهٔ زبان ترکی را می‌توان در آسیای مرکزی جست. با گسترش قلمرو امپراتوری عثمانی این زبان که زبان رسمی آن‌ها بود اصلاحات بسیاری می‌یافت. آتاتورک (اولین رئیس جمهور ترکیه) در سال 1928، الفبای عثمانی را با الفبای آوایی لاتین جایگزین نمود و کلمات بیشمار عربی، فارسی و… را از این زبان حذف نمود.

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه                           

پایتخت : آنکارا

بزرگترین شهر: استانبول

زبان رسمی: ترکی استانبولی

واحد پول: لیر ترکی

نوع حکومت: جمهوری با واحد پارلمان

جمعیت: 80 میلیون

شهرهای مهم: استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا، آدانا، دیاربکر، قونیه، غازی عینتاب

 

  

 

ترکیه پل تجاری میان کشورهای آسیایی و اروپایی است و به همین دلیل روابط تجاری بین المللی با ترکیه و از طریق ترکیه روز به روز بیشتر می شود. با توجه به آخرین آمار به دست آمده ، 150 شرکت ایرانی در این کشور فعالیت می کنند. گردشگران زیادی هر ساله از ایران به ترکیه سفر می کنند. و دلیل این روابط گسترده، نیاز به ترجمه مکاتبات تجاری و اسناد حقوقی و ترجمه همزمان در مناسبت های بین المللی بیش تر از گذشته  احساس می شود. برای رفع این نیاز، مجموعه گلوب لنگ در زبان های ترکی استانبولی به فارسی و یا فارسی به ترکی استانبولی در انواع و ژانرهای مختلف ، خدمات ترجمه ارائه می دهد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1