این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد گلوب لنگ - ترجمه مقاله | ترجمه تخصصی | سایت ترجمه | سفارش ترجمه آنلاین کاملا محفوظ می باشد

چگونه مجله علمی معتبر برای نشر مقاله پیدا کنیم؟

چگونه مجله علمی معتبر برای نشر مقاله پیدا کنیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/12 0 نظر

قبل از شروع به نوشتن مقاله علمی، یافتن مجله علمی معتبر بسیار اهمیت دارد. در حقیقت مهم ترین مرحله نگارش مقاله انتخاب مجله مناسب است. این مقاله به شما کمک می کند چگونه مجله علمی مرتبط با موضوع مقاله خود را پیدا کنید. با ما همراه باشید.

مرحله 1: فهرستی از حوزه های مرتبط با مقاله تان تهیه کنید.

به عنوان مثال مقاله ای تحت عنوان " ساخت نانوتیوب های کربنی" در زمره حوزه های نانو تکنولوژی، علم مواد، فیزیک کاربردی، شیمی فیزیکی، مهندسی پزشکی قرار می گیرد. سعی کنید فهرستی از 10 حوزه  مربوط به مقاله تان تهیه کنید.

مرحله 2: مجله علمی مرتبط با حوزه مورد نظر را پیدا کنید

بعد از تهیه فهرست حوزه ها، حالا نوبت جستجو کردن مجله علمی است. می توانید از کتابدار، منابع آنلاین و اساتید هم کمک بگیرید. بخش "منابع "در پایان نامه تان هم منبع خوبی است. زیرا به کتاب ها و مقالات مرتبط اشاره کرده است.  در زیر به انواع مجلات بر اساس گروه هدف می پردازیم:
مجلات عمومی و همگانی: موضوع این دسته از مجلات مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و مخاطبان آن مردم اقشار مختلف هستند نه لزوما متخصصان.
مجلات مروری: در این مجلات، به پیشرفت های اخیر حوزه خاصی اشاره می شود. این نوع مجلات برای کسانی مناسب است که می خواهند به تازه های یک حوزه تخصصی مروری داشته باشند.
مجلات پژوهشی: این نوع مجله، پژوهش های علمی را درزمینه خاصی ارائه می دهد. مخاطبان این دسته از مجلات، متخصصان هستند.
مجلات بالینی و عملی: این مجلات، گزارش های موردی، بحث ها و تفسیر های حوزه خاص را مستند می کنند.

بیشتر خوانید: چگونه مجلات علمی معتبر را جستجو کنیم؟


مرحله 3: تمام ویژگی های مجله علمی را فهرست کنید

تا حالا باید 10 تا 15 مجله را فهرست کرده باشید. در این مرحله، ویژگی های مجله علمی- پژوهشی را هم باید بررسی کنیم. همه مجلات دارای متریکس هستند که به فاکتورهای رقابتی مانند ضریب تاثیر (impact factor)، نمره استنادها (Citation Score) ، نمایه ها (Indexing) و تعداد پذیرش مقاله(Acceptance rate) اشاره می کند. مهم ترین معیارهای یک مجله علمی عبارتند از:
نوع مقاله و محتوا: مجلات علمی، انواع مقاله ها را از جمله، مقاله اوریجینال، مقاله مروری، گزارش موردی، نامه به سر دبیر، تفسیر ها، گزارش های مختصر در بر می گیرد. مقالات اوریجینال یا مقاله پژوهشی مهم ترین و پربسامدترین نوع مقاله است و نمره پذیرش آن نسبت به سایر مقالات بالاتر است.
میزان خوانش: مجلاتی که توسط داوران ارزیابی و بررسی می شوند (Peer-Reviewed Journal) نسبت به مجلات محلی خوانندگان بیشتری دارد. زبان انگلیسی ، زبان علم است و این مجلات به زبان انگلیسی نگارش می شوند.
فاصله زمانی از سابمیت تا انتشار و میزان انشارمجلات:فاصله زمانی پذیرش مقالات  (از لحظه سابمیت تا انتشار) در مجلات متفاوت است و این بستگی به فرمت مجله دارد. بعضی مجلات، فصلنامه، ماهنامه، هفته نامه و یا دو ماه نامه هستند. طبیعتا زمان پذیرش و انتشار مقالات در ماهنامه ها کوتاه تر هستند. 
ضریب تاثیر: ایمپکت فاکتور شاخصی است برای ارزیابی کیفیت مجله . ضریب تاثیر بالا نشان می دهد که مقاله منتشر شده دارای ضریب استناد بالاتری در همان مجله یا مجلات دیگر است. ضریب تاثیر یک کارکرد تقریبی از میانگین استناد برای تعداد کل استنادات نسبت به مقالات چاپ شده در دو سال می باشد. فاکتور تاثیرگذاری مجله 2.5 به این معنی است که به طور متوسط مقالات منتشر شده یک یا دو سال پیش ، دو و نیم بار مورد استناد قرار گرفته اند.
دو نوع ضریب تاثیر وجود دارد؛ ضریب تاثیر 2 ساله و ضریب تاثیر 5 ساله. نحوه محاسبه آنها شبیه به هم است. برای مثال برای سال 2017 این فرمول به صورت زیر محاسبه می‌شود:
ضریب تاثیر دو ساله: استنادهای دریافت شده در سال 2017 توسط مقالات چاپ شده در سال 2016 و 2017 تقسیم بر مجموع مقالات چاپ شده در سال 2016 و 2015
ضریب تاثیر پنج ساله: استنادهای دریافت شده در سال 2017 توسط مقالات چاپ شده در سال 2012 تا 2016 تقسیم بر مجموع مقالات چاپ شده در سال 2012 تا 2016

بیشتر خوانید: چگونه پایان نامه را به مقاله تبدیل کنیم؟


برای آشنایی با ضریب تاثیر مجلات به سایت های ذیل مراجعه کنید: 
http://www.citefactor.com
http://www.bioxbio.com/if
http://medsciediting.com/sci
https://www.scimagojr.com

موارد فوق، صرفا معیارهای کلی انتخاب مجله هستند.  اهمیت این معیارها در همخوانی داشتن مقاله تان به اهداف و ویژگی های مجله نهفته است.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1