این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد گلوب لنگ - ترجمه مقاله | ترجمه تخصصی | سایت ترجمه | سفارش ترجمه آنلاین کاملا محفوظ می باشد

چگونه پایان نامه را به مقاله تبدیل کنیم؟

چگونه پایان نامه را به مقاله تبدیل کنیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/11 0 نظر

نگارش پایان نامه برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد و دکترا بسیار الزامی است وچاپ آن سندی است برای اتمام دوره. نگارش و چاپ یافته های علمی یکی از مهم ترین راه های  به اشتراک گذاشتن داده های پژوهشی  با جامعه علمی است.​

 

  

از آنجایی که بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترا از مراحل استخراج مقاله از پایان نامه اگاهی چندانی ندارند و در نگارش مقاله دچار سردرگمی می شوند، سعی کردم در این نوشته، مراحل نگارش پیش نویس مقاله را به صورت مختصر بیان کنم. شروع هر کاری سخت است. شروع نگارش مقاله هم برای دانشجویان بسیار مشکل است ولی به محض به دست گرفتن قلم، سرعت نگارش بیشتر می شود و جملات پشت سر هم در ذهن نویسنده می آید. از این رو لازم  دانستم، چگونگی شروع نگارش را در این مقاله آموزش دهم.
قبل از پرداختن به چگونگی تبدیل مقاله به پایان نامه، لازم است تفاوت ساختاری آن ها را بدانیم. با درک این تفاوت ها، نگارش مقاله آسان تر می شود.
داده های پایان نامه با جزییات بیشتر نوشته  می شود ولی در مقاله فقط نکات مهم درج می شود و نیازی به ارائه اطلاعات مفصل تر نیست. زیرا محدودیت واژگانی وجود دارد در حالیکه در پایان نامه چنین محدودیتی وجود ندارد. 
اینک به تفاوت های عمده پایان نامه و مقاله می پردازیم:
1.    هدفِ پایان نامه آموزش و هدفِ مقاله پیشرفت جامعه علمی است.
2.    مخاطب پایان نامه کمیته آموزشی و اساتید دانشگاه هستند؛ مخاطب مقاله علمی دانشمندان و محققان هستند.
3.    در پایان نامه فهرست مطالب درج می شود؛ فرمت مقاله علمی بدون فهرست مطالب است.
4.    بخش های پایان نامه با عنوان "فصل" (Chapter) و مقاله با " بخش" (Section) نوشته می شود
5.    تعداد واژگان پایان نامه حد اکثر 20هزار کلمه است ولی در مقاله، با توجه به نوع مقاله، 3000 تا 6000 کلمه است.
6.    چکیده پایان نامه 350 کلمه و در مقاله 250 کلمه است.
7.    بخش "معرفی" در پایان نامه به تفصیل شرح داده می شود ولی در مقاله مختصر تر است.
8.    بخش "مواد و روش ها" در پایان نامه خیلی مفصل تر از مقاله است. پروسه ها، مکان و زمان پژوهش، تعداد شرکت کنندگان، ابزار و تکنیک های جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها در این قسمت آورده می شود.
9.    بخش "یافته ها" در پایان نامه، شامل تمامی یافته ها با جزییات بیشتر است. همه داده های تجزیه شده با SPSS در پایان نامه آورده می شود ولی در مقاله فقط یافته های مهم مطرح میشود. جداول و تصاویر در این بخش از مقاله رسم می شود.
10.    بخش "بحث" در پایان نامه تفسیر مفصل تر نتایج و یافته هاست ولی در مقاله این تفسیر ها کوتاه تر است. در این بخش از مقاله ، محقق نتایج یافته های مطالعات دیگر را که با  نتایج یافته های مطالعه حاضر هم خوانی دارند، مطرح می کند. 

بعد از درک تفاوت های اصلی پایان نامه و مقاله، پیش نویس مقاله را آماده می کنیم: 
در وهله اول، مجله مورد نظر را انتخاب می کنیم. با مراجعه به وبسایت بانک اطلاعات نشریات داخلی و خارجی می توانید مجله مورد نظر خود را مشاهده کنید. بسیار مهم است که به متریکس مجله از جمله ضریب تاثیر، نمره استناد دهی، نمایه های مجله توجه شود. در همه مجلات بخشی به نام" راهنمای نویسنده" وجود دارد. برای اگاهی از استانداردهای مجله، فرمت و ساختار مقاله ، معیارهای پذیرش مقاله و غیره به این قسمت رجوع کنید. بدون مطالعه این بخش، هرگز قلم به دست نگیرید. در پایان مقاله لیست بانک اطلاعات نشریات داخلی و خارجی آورده شده است.

بیشتر خوانید: چگونه مجلات علمی معتبر را جستجو کنیم؟

در مرحله بعد، از بخش "مواد و روش ها" و" یافته ها" شروع کنید. ترتیب قرار گرفتن بخش ها در مقاله اصلی به این صورت است: عنوان، چکیده، مقدمه، مواد و روش ها، یافته ها، بحث و نتایج و منابع است. ولی در نگارش پیش نویس، این ترتیب بهم می خورد. یعنی برای تسلط به نگارش و راه انداختن ذهن ابتدا از این دو بخش اصلی شروع کنید. سپس، شروع به نوشتن بحث نتایج،مقدمه، چکیده، صفحه عنوان، و منابع کنید. بخش تقدیرو تشکر را هم فراموش نکنید. پس از نگارش پیش نویس، مقالات را بازنویسی کرده و ویرایش ساختاری کنید. بسیاری از مقالات به دلیل ساختار ضعیف زبانی و گرامری، رد می شوند. ساختار نادرست، جملات را هم نامفهوم کرده و نمی تواند مفاهیم را به درستی انتقال دهد و به همین دلیل مورد قبول داوران قرار گرفته نمی شود. 
بهتر است مقاله تان را به دست ویراستاران ماهر و حرفه ای علمی بسپارید تا با اطمینان بیشتر مقاله تان را سابمیت کنید.

بیشتر خوانید: چگونه مجله علمی معتبر برای نشر مقاله پیدا کنیم؟

 

لیست سایت های بانک اطلاعات نشریات داخلی 

   https://www.sid.ir
   http://health.barakatkns.com
    http://www.medlib.ir
    http://www.magiran.com
    http://www.medtube.ir
  

لیست سایت های بانک اطلاعات نشریات خارجی


  http://jane.biosemantics.org
    http://scholar.google.com
   https://doaj.org
    https://www.scicentral.com
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
 

  

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0