این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ترجمه تخصصی گلوب لنگ کاملا محفوظ می باشد

تحقیقات نشان داده اند که افراد فراموشکار ممکن است قدرت ذهنی بالایی داشته باشند

تحقیقات نشان داده اند که افراد فراموشکار ممکن است قدرت ذهنی بالایی داشته باشند
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/02/31 0 نظر

آیا تا به حال برای تان پیش آمده که مدام چیزی را فراموش کنید یا اشیاء را اشتباهی در جای دیگر بگذارید؟

ممکن است از این وضعیت حس بدی داشته باشید یا به خاطر داشتن این ویژگی خجالت بکشید. اگر از فراموشکاری تان، احساس شرمساری می کنید، نگران نباشید. خبرهای خوبی برایتان داریم. در یک مقاله تحقیقاتی که در ژورنال نورون به چاپ رسید، نشان داده شد که فراموشکاری در واقع نوعی هوشمندی است که نشان می دهد مغز شما در حال تمرکز کردن بر موارد مهم است.

دانشمندان دانشگاه تورنتو، طی تحقیقاتی دریافتند کسانی که تلاش می کنند هر چیزی را به یاد بیاورند،  اغلب در تصمیم گیری دچار مشکل می شوند.

سی ان ان به نقل از دانشمندی می گوید:

این خیلی مهم است که مغز جزئیات نامربوط و بی فایده  را فراموش کند و به جای آن روی مسائلی  تمرکز کند که به تصمیم گیری در دنیای واقعی کمک می کند.

 ما همه،کسانی را که بازی تریویال پرسوت (نام بازی است که در آن دانش عمومی فرد را محک میزند) یا جپردی (مانند مسابقه های بیست سوالی که بیشتر بر اطلاعات عمومی افراد تمرکز دارد) را می برند، تحسین می کنیم اما حقیقت این است که حافظه­ ما ، برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه، تکامل یافته است نه برای بردن بازی های بی اهمیت.

اصطلاح "داده های رقابتی" ، تفسیر دیگری از این یافته ها است. به معنای دقیق کلمه، اطلاعات موجود در مغز برای باقی ماندن در حافظه، رقابت می­ کنند و باعث از دست رفتن تمرکزتان می شوند.

به علاوه، با وجود دستیابی آسان به اطلاعات با یک کلیک ساده، ذخیره کردن اطلاعات بی فایده ارزش ندارد.

این دانشمند در ادامه می گوید:

به جای ذخیره اطلاعات بی فایده که کار تلفن هایمان است، مغز برای ذخیره خاطراتی که برایمان بسیار اهمیت دارد، تخلیه می شود.

این نتیجه بعد از مطالعه بر روی داده های مربوط به  فراموشکاری و فعالیت مغزی در حیوانات و انسان ها حاصل شد. محققان دریافتند که ذهن هایی که توانایی جایگزین کردن خاطرات جدید را با خاطرات قبلی دارند، می توانند  فورا با موقعیت های جدید خو بگیرند و درگیر اطلاعات کهنه  تر و مغالطه آمیز نمی شوند.

منبع: ایندی

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0