این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ترجمه تخصصی گلوب لنگ کاملا محفوظ می باشد

یادگیری زبان در ساعات مختلف روز

یادگیری زبان در ساعات مختلف روز
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/20 0 نظر

آیا شما سحر خیز هستید یا  تا دیروقت بیدار می مانید؟


آیا شما صبح زود سرحال و با انرژی از تخت خواب بلند می شوید یا بعد از اینکه خورشید طلوع کرد با بی حوصلگی سراغ کارهای تان می روید؟
هر کسی به شکل متفاوتی کار می کند، فکر می کند و یاد می گیرد، حتی درساعاتی از روز که در بهترین حالت به سر می برد. اما برای زبان آموزان فرقی نمی کند. با وجود حجم زیاد تمرین ها و مکالمه ها و  لغات که برای مسلط شدن به یک زبان لازم است، بهتر است آنها از هر دقیقه ای که برای مطالعه زبان اختصاص می دهند ، نهایت بهره را ببرند.

در این مقاله، شما با فواید یادگیری زبان درهنگام صبح، عصر و شب آشنا می شوید. سپس آنها را با شیوه یادگیری تان مطابقت داده و بر این اساس برنامه ریزی کنید.


برخیز و بدرخش: فواید مطالعه صبح گاهی

ممکن است هنگام صبح بهتر و موثرتر یاد بگیرید. در یک تحقیق نشان داده شده است که صبح، مناسب ترین زمان برای یادگیری موثر است. اگرچه، همین تحقیق، دلایل این بازدهی را کشف نکرده است، ولی ثابت کرده است که مطالعه ی صبح هنگام منجر به یادگیری موثرتر و بازدهی بهتر می شود. مطالعه ی  کارآمد از این جهت که می تواند به زبان آموزان در صرفه جویی وقت ، کاهش استرس و در نهایت تسلط سریع به زبان کمک کند، بسیار ارزشمند است.


نور طبیعی چشم ها را اذیت نمی کند

نور مصنوعی چشم ها را اذیت می کند، در حالیکه نور طبیعی روز برای چشم ها مفید است. کاهش ناراحتی چشم ها می تواند به زبان آموز کمک کند کتاب های تمرین زبان ، فهرست لغات و روزنامه ها و مجلات  خارجی را به راحتی بخواند. 


ممکن است بتوانید همراه با دیگران زبان را یاد بگیرید و به هم کمک کنید


یادگیری زبان کار گروهی است. مکالمه با یکدیگر می تواند تمرین گفتاری خوبی باشد و در رفع اشکال به شما کمک کند. اگر در هنگام صبح مطالعه کنید، می توانید فورا ارتباط بگیرید و به یکدیگر در یادگیری زبان کمک کنید. اگر نه، باز هم فرصتی برای تان باقی می ماند تا بقیه روز را با هم تمرین کنید. اگر تلاش می کنید با یک انگلیسی زبان ( یا بومی زبان های دیگر) مکالمه تمرین کنید؛ البته با توجه به موقعیت مکانی تان، کار خوبی می کنید و این همان کار گروهی است. 


بهتر است سر حال باشید

از خواب شبانه تان بهره ببرید. قبل از شروع یک روز پر مشغله و پراسترس، مطالعه صبح گاهی برای تمرکز بر یادگیری زبان بسیار عالی است. اگر  تصمیم گرفته اید صبح زود بیدار شوید، بهتر است با تمرکز و هوشیاری بیشتر مطالعه کنید.


لحظه حساس بعد از ناهار: فواید مطالعه در عصر 


شما لغات را به مدت طولانی در حافظه تان نگه  می دارید.
تحقیقی بیان کرده است که یادگیری در عصر ممکن است  موجب  بهبودی بازیابی بلند مدت شود. البته، یادگیری زبان مستلزم بازیابی بلند مدت لغات،گرامر و قوانین صرف- است و این برای خیلی از زبان آموزان مهم است. 


هنوز بیش از حد خسته نشده اید

شاید وسط روز کاملا خسته نشده باشید و کمی انرژی برایتان مانده باشد. به نظر می رسد در یادگیری زبان، بعضی مباحث خسته کننده باشد، بنابراین لازم است که شما به اندازه ای انرژی داشته باشید تا بتوانید تمرکزتان را در یادگیری آن ها حفظ کنید. مطالعه در عصر این امکان را فراهم می کند. 


دود چراغ خوردن: فواید مطالعه شبانگاهی

در این ساعت از روز مشغولیت ذهنی کمتری دارید. به دلیل اینکه شب زمانِ مختص شماست، ممکن است راحت تر بتوانید مشغولیت ذهنی تان را کاهش دهید. داشتن مشغولیت ذهنی کمتر می تواند به بهبود تمرکز تان کمک کند و شما را کاملا درگیر مطالعه زبانی کند.


قدرت یاد آوری شما را تقویت می کند

تحقیقات نشان داده اند که مطالعه قبل از خواب کمک می کند هرچیزی که خوانده اید روز بعد بهتر به خاطر بیاورید. در این تحقیق، شرکت کنندگان، مجموعه ای از لغات را حفظ کردند و سپس محققان به این نتیجه رسیدند شرکت کنندگانی که درست قبل از خواب لغات را حفظ کرده بودند بهتر آنها را به یاد آوردند. بنابراین، مطالعه لغات قبل از خواب ممکن است روش خوبی برای حفظ موثرتر لغات باشد.

چه موقعی از روز زبان را بهتر یاد بگیریم؟ با دانستن زمان مناسب، برنامه ریزی خوبی داشته باشید


ساعات مختلف روز را امتحان کنید  تا ببینید کدامیک مناسب تر است. در تحقیقی ثابت شده است که هر ساعتی از روز برای یادگیری مناسب است. باورکردنی نیست اما محققان دریافتند که بهترین ساعات یادگیری به خود فرد بستگی دارد. از آنجایی که یادگیری زبان به خودی خود دشوار است، باید مناسب ترین برنامه را انتخاب کنید. هرکسی به شیوه متفاوتی یاد می گیرد، پس با توجه به بهترین زمان یادگیری تان، برنامه ریزی کنید.

تنها راه فهمیدن زمان مناسب تر، مطالعه کردن در ساعات مختلف روز است. در کدام ساعت حس بهتری دارید؟ مطالعه در چه موقعی از روز بهترین نتیجه را می دهد. چه موقعی از روز در یادگیری مهارت های زبانی حس بهتری دارید؟ 


1.    موضوعات مختلف را در ساعات مختلف روز مطالعه کنید


همانطور که مطالعه در ساعات مختلف روز را امتحان می کنید، بهتر است مطالعه مباحث مختلف را هم امتحان کنید. ممکن است شما مباحث زبانی مختلف را با توجه به زمان خاص خودش به طور موثرتری یاد بگیرید. 
 به دلیل اینکه تحقیقات نشان داده است حفظ کردن لغات در هنگام شب بهتر جواب می دهد، شاید بخواهید شب قبل از خواب، لغت حفظ کنید تا ببینید آیا می توانید روز بعد آنها را به یاد بیاورید یا خیر. و از آنجایی که تحقیق دیگری بازدهی بیشتر مطالعه صبح گاهی را نشان می دهد، ممکن است زمان مناسبی برای کار کردن روی اصلی ترین قوانین گرامری که به شدت درگیرشان هستید، باشد. علاوه براین، نور طبیعی صبح را بهترین زمان برای تمرین خواندن(Reading) کرده است زیرا به چشم ها فشار نمی آورد. 
شما می توانید از هر زمانی که به نظرتان منطقی می آید، استفاده کنید، اما به تدریج، متوجه خواهید شد که ترجیحا می خواهید در ساعات مختلف روز ، موضوعات مختلف را بخوانید. 


2.    سعی کنید در هر ساعتی از روز روی یک قسمت از مبحث مورد نظر تمرکز کنید. 


کار دیگری که ممکن است بخواهید امتحان بکنید این است که در هر ساعتی از روز، بخشی از کتاب را مطالعه کنید. به دلیل اینکه مطالعه زبان باید تکرار شود و اگر بخواهید تمام مطالب زبانی را چند ساعت پشت سر هم بخوانید، دیگر تمرکز و توجه تان را از دست می دهید. ولی اگر به قسمت های کوتاه تقسیم کنید و هر قسمت را در ساعات مختلف مطالعه کنید، بهتر می توانید تمرکز کنید و حس بهتری دارید.
برای مثال، شاید شما بخواهید 20 لغت یاد بگیرید و40 دقیقه متوالی برای حفظ کردن آنها در نظر گرفته باشید، با این روش تمرکزتان کاهش می یابد. ولی اگر برای هر لغت فقط 2 دقیقه زمان بگذارید و در ساعات مختلف روز آنها را حفظ کنید، راحت تر می توانید روی هر کلمه تمرکز کنید.


 

3.    برنامه ریزی کنید


بعد از اینکه امتحان کردید چه موقعی از روز برای شما کار آمدتر است، اکنون وقت آن رسیده که برنامه ای تنظیم کنید. مطالعه هر روز شما در همان ساعت، تبدیل به عادت شده و بخشی از برنامه روزانه تان می شود. برای مثال، اگر عادت دارید کتاب درسی مورد علاقه تان را هر روز ساعت 4 عصر بخوانید، همیشه به خاطرتان می آورید در همان ساعت تکرار کنید. شاید شما بخواهید بدون روتین مطالعه داشته باشید اما آنچه که خوانده اید را به راحتی فراموش می کنید.


4.    به کاری که همزمان با یادگیری زبان انجام می دهید هم توجه کنید


وقتی ساعات یادگیری زبان برای شما مشخص شد، به کاری که همزمان با یادگیری زبان انجام می دهید هم توجه کنید. یعنی وقتی که شما سرتان شلوغ است، می توانید مهارت شنیداری تان را در مسیر رفت و آمد بین محل کار و منزل تان تمرین کنید. یا وقتی که در حال تمرین مهارت گفتاری هستید، شاید نخواهید در کنار کسی که خواب است این کار را بکنید و باعث عصبانیتش بشوید. در نظر گرفتن سبک زندگی و کاری تان به شما کمک می کند زمان مناسب مطالعه را پیدا کنید.


5.    به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر در فضای یادگیری زبان قرار بگیرید نتیجه بهتری به دست می آورید


بعضی از ساعات روز ممکن است برای یادگیری زبان کسل کننده باشد، اما قرار گرفتن در فضای یادگیری زبان این کسل کنندگی را از بین می برد. هر چه بیشتر زبانی را مطالعه کنید، استفاده کنید، بخوانید و با گوش دهید، با آن زبان بیشتر درگیر می شوید و دیگر برای¬تان خارجی به نظر نمی آید. اگر برنامه ای نداشته باشید که چه مبحثی را چه موقعی از روز مطالعه کنید، آنگاه خودتان را در فضای زبان قرار دهید. اگر چه عوامل زیادی هنگام یادگیری زبان باید در نظر گرفته شود، انتخاب زمان مناسب نباید نادیده گرفته شود. با به خاطر داشتن تمام این مزایا، کارآمدترین ساعت روز را برای خودتان مشخص کنید.

منبع: فلوینت

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1