این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ترجمه تخصصی گلوب لنگ کاملا محفوظ می باشد

اهمیت ترکی استانبولی برای جامعه جهانی

اهمیت ترکی استانبولی برای جامعه جهانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/09 0 نظر

ترکی استانبولی دارای خط آوایی است؛ به این معنا که به ازای هر آوا یک نویسه در این خط وجود دارد. به عبارت دیگر هر کلمه را همان طوری که تلفظ می کنید می نویسید (صورت نوشتاری و شنیداری کلمات یکی است). امروزه جامعه جهانی، کشور ترکیه را به دلیل کمک های اقتصادی اش به دنیا، به رسمیت می شناسد. 

اقتصاد این کشور به سرعت در حال توسعه است و همین مسئله به ترکیه کمک می کند  به یکی از نقاط تجارت بین المللی تبدیل شود. به همین دلیل، یادگیری ترکی استانبولی اهمیت زیادی پیدا کرده است، به خصوص برای افراد یا شرکت هایی که در کشور ترکیه کسب و کار و تجارت می کنند. 
زبان ترکی استانبولی،  دوازدهمین زبان پربسامد دنیا است. 74.2 میلیون نفر فقط در کشورترکیه به این زبان صحبت می کنند. در سراسر جهان، حدود 78.9 میلیون نفر ترکی صحبت می کنند.


موقعیت جغرافیایی ترکیه


کشور ترکیه به دلیل اینکه بین قاره های آسیا و اروپا (کشور یوروآسیایی) قراردارد ، موقعیت استراتژیکی مطلوبی دارد. تنگه های داردانل، دریای مارمارا و تنگه بسفر، اروپا و آسیا را از هم جدا می کند. پایتخت ترکیه آنکارا است و استانبول بزرگترین شهر این کشور به عنوان شهر جهانی و پایتخت فرهنگی و اقتصادی شناخته شده است. 
جمعیت کشور ترکیه 80.8 میلیون نفر است. 91.8% به زبان ترکی صحبت می کند که زبان رسمی این کشور است. بقیه مردم به زبان زازا، عربی و کورمانجی (گویش کردی) صحبت می کنند. غیر از ترکیه، گروه زیادی از ساکنان اروپای غربی، قفقاز و بالکان ترکی صحبت می کنند. در آلمان، به دلیل اینکه اکثریت مهاجرانش ترک هستند، ترکی استانبولی دومین زبان پرکاربرد و پربسامد است.

 

دلایل تحصیل در رشته زبان ترکی استانبولی  

همیشه گفته اند که یادگیری زبان جدید دید شما را به دنیا بازتر می کند. به شما کمک می کند تا با فرهنگ های مختلف آشنا شوید و تفاوت های بین اقوام و ملت ها را بشناسید. ترکی استانبولی زبان جذابی است و کلمات انگلیسی را با وام واژه های زیادی که دارد، غنی کرده است. 

1.    سریع ترین روش برای یادگیری سایر زبان های ترکی، دانستن ترکی استانبولی است

اگر شما در رشته زبان ترکی استانبولی تحصیل می کنید، یادگیری سایر زبان های ترکی از جمله اویغور،تاتار، کازاک، ازبک، و ... برای شما آسان تر خواهد بود. این زبان ها به دلیل اینکه در چند منطقه استراتژیکی مانند اتحادیه شوروی،چین، بالکان و قفقاز صحبت می شود، اهمیت زیادی پیدا کرده اند.


2.    ترکی زبان بانفوذی است

ترکیه شانزدهمین کشور اقتصادی جهان است و طبقه متوسط جامعه ترکیه پیوسته در حال رشد است. این کشور، از نظر سیاسی و اقتصادی روز به روز بانفوذتر می شود، و دانستن زبان ترکی، شما را برای موسسات تحقیقاتی، نهادهای دولتی، NGOها (سازمان های مردم نهاد غیر انتفاعی) و شرکت های مختلف که در این منطقه فعالیت می کنند، تبدیل به سرمایه می کند. 


3.    فرصت های شغلی خوب در ترکیه پیدا می شود

با دانستن زبان ترکی، فرصت های شغلی زیادی در زمینه های مختلف پیدا می کنید- از شغل دولتی گرفته تا کسب و کار و تجارت، حقوق، امنیت سایبری، تکنولوژی، امور مالی و... . دولت آمریکا زبان ترکی را زبان با اهمیتی دانسته و بازار کار خوبی در عرصه های نظامی، اطلاعاتی و دیپلماسی (سیاسی) دارد.بورسیه های زیادی به دانشجویان علاقه مند به یادگیری زبان ترکی داده می شود تا بعد از فارغ التحصیلی در بخش های دولتی مشغول به کار شوند.


4.    پناهگاه های تاریخی زیادی در این کشور وجود دارد

اگر شما دانشجوی تاریخ، باستان شناسی یا مردم شناسی هستید، دانستن زبان ترکی برای شما بسیار با ارزش خواهد بود و راه ورود به مهد تمدن بشری در آناتولی را برای شما باز می کند . مکان های باستانی جذاب ودیدنی زیادی در این کشور وجود دارد از جمله کشتی نوح، تروی، ویرانه های اولین سکونت گاه ها ی بشر در جهان. این آرشیوهای تاریخی ترکیه شامل اسناد و مدارک تاریخی بیشماری است که شما را شگفت زده می کنند. این مدارک مربوط به تمدن های باستانی گوناگون از جمله تمدن های عثمانی-ترکی، اسلامی، بیزانس، رومی،ایرانی (پارسی)، هلنیستی (یونانی)،آشوری و هیتی است.


5.    با مردم ترکیه گرم بگیرید

اگر شما انگلیسی زبان هستید، به نفع تان است که ترکی هم بلد باشید. زبان انگلیسی خیلی درکشور ترکیه استفاده نمی شود. باور می کنید که درصد خیلی کمی از مردم ترکیه پاسپورت دارند؟ آنها به ندرت سفرهای خارجی می روند. اگر شما ترکی بلد باشید، با مردم آنجا راحت ارتباط بر قرار می کنید و حتی می توانید کسب و کار راه بیندازید.


6.    ترکیه کشور مدرنی است

ملت ترکیه عقب مانده نیستند. در حقیقت فرهنگ آنها به سمت مدرن شدن پیش می رود. سریال های تلویزیونی ترکیه ای در کشورهای همسایه (مانند ایران) هم دنبال می شود. کشور ترکیه صاحب صنعت فیلم سازی و موسیقی زنده است.


7.    رقابت در بازار کار کمتر است اگر ترکی را خوب بلد باشید

شما با داشتن مهارت زبان ترکی منحصر به فرد هستید زیرا تعداد کمی از مردم دنیا به این زبان تسلط دارند یا علاقه دارند. این بدین معنی است که فرصت های شغلی زیادی برای شما وجود دارد زیرا رقابت کمتر است و شغل های جذاب زیادی به دنبال شماست.


8.    ترکی زبان چالش برانگیز ولی جالب است

زبان ترکی چالش بر انگیز است ولی ویژگی هایی دارد که این زبان را جالب کرده است. ترکی زبان پیوندی است یعنی برای ساختن واژه جدید، به کلمه اصلی حروف (پیشوند و پسوند، شناسه ها) اضافه می شود. همچنین زبان ترکی آوایی است. به محض اینکه حروف الفبا را یاد بگیرید، به راحتی می توانید تلفظ کنید. صورت نوشتاری و شنیداری کلمات یکی است یعنی هر حرفِ کلمه را همان طوری که تلفظ می کنید می نویسید. این زبان حروف تعیین ندارد. به علاوه، اگر شما تلفظ حروف ترکی را خوب بدانید، به راحتی می توانید بخوانید و بنویسید. 


9.     دسترسی به ادبیات ترکی کم است

نسخه انگلیسی ادبیات ترکیه نایاب است. و این خیلی حیف است زیرا ادبیات ترکیه غنی است. یادگیری زبان ترکی باید با لذت بردن از خواندن آثار ادبی ترکی به زبان اصلی همراه باشد.


10.    دستور زبان ترکی انعطاف پذیر است

دستور زبان ترکی انعطاف پذیر است و با انگلیسی تفاوت دارد، با ویژگی انعطاف پذیری دستور زبان، می شود جملات را کوتاه ساخت. 


11.    جملات به راحتی ساخته می شوند 

پسوندها در زبان ترکی امکان ساخت فرم های مختلف کلمات (اسم، فعل، صفت) را می دهد .در حقیقت در همان کلمه مانور می دهند. صفت Gerçek  یعنی واقعی. برای ساخت جمله،  به این کلمه پسوندهایی اضافه می شوند و بالاخره این جمله به دست میاید" Gerçekleştirilemeyenlerdir" ، این جمله کوتاه یعنی "چیزهایی که نمی توانند به واقعیت تبدیل شوند." 


12.    ساختار جملات به شکل فاعل+مفعول+ فعل است

بعضی زبان ها ویژگی مشترکی با ترکی دارند. ساختار جملات به صورت فاعل+مفعول+ فعل است مانند زبان ژاپنی یا آلمانی. هارمونی حروف صدادار در این زبان با زبان کره ای، مجاری و سایر زبان ها یکی است. در کلمات ترکی جنسیت وجود ندارد (مانند فرانسه، آلمانی )


برخی از کلمات مشابه فارسی و ترکی

Kalp قلب Çimen چمن      ayne آینه    hafta هفته Kurbağaقورباغه 
Ördek اردک  Kırmızı قرمز   mağaza مغازه  Pirinç برنج  Küçük کوچک
Müşteri مشتری Milliyet ملیت Bahar بهار  Zincir زنجیر  Siparişسفارش

 

منبع: دی ترنسلیشنز
                   
                      
                                  


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2